ВОРОХТА

СтаттіЗа легендою назва селища з'явилась з ХVII століття. За переказами, у перших жителів присілка Мочерняків був слуга, дезертир з армії, якого звали Ворохта.
Він був дуже здібним, і до нього часто зверталися за порадами, приказуючи «іду до Ворохти». Звідсіля й пішла в народі назва нового гірського поселення — Ворохта.
Засноване було у 1568 році Василем Янюком, який разом зі своєю худобою покинув рідне село Космач.
Про це стало відомо у 1960-х, коли у центрі селища, після зносу великого гуцульського будинку, на місці якого викопали однолітрову чотиригранну старовинну пляшку з таким написом: Lwów, lеmberg, Maison Fodee 1782 J.A.Bachewski.
Під час цих робіт знаходилась М. Мочерняк, вдова, дружина В. Мочерняка, сина Івана від другої дружини Мочерняка І. Вона підібрала пляшку і пересвідчившись, що окрім напівзотлілих паперів у ній нема скарбу (Мочерняки служили у ватазі Довбуша і у тій пляшці могла бути частина золота Довбуша) передала папери М. Санковичу.
Папір кришився — все доводилось складати потаємно, оскільки Мочерняк М. та Санковича М. могли прив'язати до шпигунства. Ті папери описували історію Ворохти детально (мабуть, Мочерняк І. склав це все на підставі ще давніших записів.
Окремо була картка з частинкою тексту (все інше неможливо було розібрати, напис там був буквально таким :Taki są odpowiednie doswiadczenia że z poczatku na pierzem pagozke przybył Wasyl Yanik z Kosmacza w 1568 r. Michał Worochta przybyl w 1598. A. Pob. M. Pabusiewicz 1/11 1610.
Ці документи пролили краплі правди на історію Ворохти, але на жаль, їх не вдалося зберегти. До того випадку була версія про заснування Ворохти в 1780 (ця дата і позначена на інформаційному стенді), і звісно 1690-х, але ці версії не підтверджувались. 1998 року пішли чутки про 400-річчя Ворохти.
Ця інформація дійшла до Яремчанської міської ради. Та відповідних документів, які б підтвердили достовірність цих чуток, не знайшлося. Василь Янюк з Космача прийшов на ці місцевості у 1568. Дійшовши до розлогого поля він оселився там. Це місце носить назву Янівський Діл. Коли худоба випасла пашу Янюк пішов шукати інші. Він пішов лісом західніше і дійшов до вітровалів багатовікових ялин. Тут зупинився, прив'язав коня, вийшов вище по схилу і побачив за буреломом гарне довгосмуге поле. Янюк завагався: до поляни важко дібратись, але на пашу мабуть дуже багата. Він повернувся до свого Ділу. Розповів все пастухам — і вирушили до того поля.
Прорізалися цілий тиждень. Там був хороший ландшафт, велика кількість паші але на зиму повернулись до Космача. Навесні повернулись до нового поля і назвали Ріжа (сьогодні полонина Ріжі).
Якось Янюк осідлав коня і пішов до підніжжя гори (Ріжі знаходилась біля вершини); там ялинові праліси переходили в букові прогалини. Янюк знову пішов на Захід, побачив великі поля . Повернувся на Ріжу і розповів це всім .
За тиждень вся худоба і живність була на тих полях, спорудили для худоби сарай і відділили стіною невелику житлову кімнату. Але на зиму Янюк повернувся до Космача. Навесні все господарство перегнав на нове поле. Тут і став жити з господарством. Третьої весни після прибуття Янюка почав будуватися його будинок на рівнинах над скелею. Це був 1568 рік. В 1598 на Янівському Груні (там де були великі поля) в Дедерчуків оселився польський дезертир Михаїл Ворохта, який не хотів повертатись до Закарпаття; також був талановитим ткачем. Слава про Ворохту швидко розійшлася по всіх місцевостях, підвладних Янюку. Свого будинку Ворохта не мав, але познайомився з Янюком і взяв в помічники його доньку Марію, зробивши для неї ткацький верстат.
Таким способом Михаїл розширив виробництво. Потім в Березові одружився з Марією. У 1598 році (після весілля) цю місцину прозвали Ворохта.[1]
З кінця XIX століття Ворохта розвивається як спортивно-туристичний центр. Цьому сприяло прокладання до Ворохти влітку 1894 року залізниці.
У 30-х роках тут будують декілька пансіонатів для багатих туристів, в 1957 році відкривають гірськолижну школу. Сьогодні Ворохта є одним з основних центрів туризму Івано-Франківської області, як влітку, так і взимку.

ФОТОГАЛЕРЕЯ

ВОРОХТА